Tipy na výlety

Apartmán Hnízdečko Krkonoše se nachází v cihlovém domě na Pietteho náměstí 72 v krkonošském městečku Svoboda nad Úpou. Toto městečko se nachází přibližně v polovině trasy mezi městem Trutnov a horským střediskem Pec pod Sněžkou. Paralelně se Svobodou leží známé horské lázeňské město Janské lázně (od Svobody vzdáleny asi 1,5 km příjemnou procházkou).

Svoboda nad Úpou

svoboda_stred2abfa

Určitě byste svůj pobyt měli začít procházkou města, ve kterém se Hnízdečko nachází. V letních měsících je trošku ospalé, ale v zimní sezóně procitá. Svoboda nad Úpou je městečko s téměř tisíciletou historií, nicméně největšího rozkvětu dosáhlo v 19. století, kdy v něm vznikaly první velkopapírny. Ve městě je řada historických objektů, které jsou označeny informačními cedulemi, takže svou procházku můžete spojit s poznáváním.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: centrum města je vzdáleno cca 0,5 km
Odkaz na webové stránky:zde

Janské Lázně

janske_lazne670d

Janské Lázně podle pověsti vznikly na prameni, který v roce 1009 objevil Jan z Chockova a po kterém také nesou své jméno. Ať tomu věříte nebo dáte přednost prozaičtější historii spojené s nalezišti rud a vzácných kovů, toto město stojí za návštěvu. Dnes je město známé zejména jako lázně zaměřené především na léčbu pohybového aparátu a  onemocnění centrálního a periferního nervového systému. V létě město ožívá příjemnými cukrárnami, v zimě do něj proudí kromě lázeňských hostů lyžaři.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: centrum lázní je vzdáleno cca 1,5 km
Odkaz na webové stránky:zde

Zimní Krkonoše

Krkonoše v zimním období nabízejí vyžití na špičkové úrovni. Najdete ski_arealy670dzde unikátní sáňkařskou dráhu, kilometry sjezdovek a také síť na 500 kilometrů pravidelně upravovaných běžeckých lyžařských tras. Svoji páteřní devadesátikilometrovou Krkonošskou lyžařskou cestou je tento projekt dokonce evropským unikátem. Ať chcete sportovat nebo si jen postavit sněhuláka, zasněžené Krkonoše vám to dovolí.

Tip na období: zimní sezóna
Vzdálenost z Hnízdečka: běžkařská trasa začíná za apartmánem, první sjezdovka je 300 m od apartmánu. Před domem je zástávka skibusů.
Odkaz na webové stránky: zde

Adršpašsko-Teplické Skály

adrspach670d

Jako byste se ocitli ve zkamenělém městě! V Adršpašských skalách se projdete po Sloním a Malém náměstí, uvidíte Gotickou branku i Čertův most a Prašnou branou se vydáte ke Skalnímu hradu. Za Strážcem skal se tyčí Orlí hnízdo (mimochodem, v Teplických skalách má hnízdiště zase sokol stěhovavý), zpoza rohu na vás vykoukne Lvice, Želva, Slon a Sova. Projdete se Myší dírou i Vlčí roklí. Především Krakonoš zdejší kraj hodně poznamenal. Najdete zde jeho Lenošku, Ložnici a Piáno.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 30 km
Odkaz na webové stránky: zde

 

ZOO Dvůr Králové

ZOO Dvůr Králové patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým31670d
zahradám u nás. Nachází se v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoha kontinentech světa. Najdete zde největší kolekci afrických zvířat v Evropě.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 30 km
Odkaz na webové stránky: zde

Hrad Pecka

Hradů, které se husitským vojskům nepodařilo dobýt, v Čechách mnoho hrad670dnení. Jedním z nich je poněkud zapomenutá Pecka z Podkrkonoší. Pokud se sem vydáte, čeká vás malebná krajina i výstup na Zvičinu, nejvyšší vrchol oblasti. Raně gotický hrad má své zvláštní jméno po svém prvním majiteli, kterým byl Budivoj z Pecky a první písemné zmínky se objevují od roku 1322. Pokud fandíte historii, stojí za to tento výlet podniknout.

Tip na období: duben – září, pondělí je zavíracím dnem
Vzdálenost z Hnízdečka: 35 km
Odkaz na webové stránky: zde

Město Trutnov

trutnov670d

Pověst o založení Trutnova datuje jeho počátky do 11. století, kdy údajný zakladatel města rytíř Trut svedl vítězný boj s bájným drakem. Od té doby se toho hodně změnilo, ale město si uchovalo historickou tvář. Městem se klikatí řeka Úpa a krásné středověké uličky ústí na trutnovské náměstí plné malých obchůdků. Pokud vás omrzí zimní lyžování nebo letní turistika, v Trutnově určitě strávíte příjemné odpoledne.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 10 km
Odkaz na webové stránky:zde

Lanový park

Jaké je to být Tarzanem? Vyzkoušejte si to na lanových překážkách. Velký park v lanovy_park_janskelazne-34670dJanských Lázních je složen ze 40 překážek různé obtížnosti, z toho 4 lanovky, 1 skok a 3 vertikální žebříky. Průchod celého parku vám zabere 2-3 hodiny. Součástí lanového parku je i baby lanový park pro menší děti. Lanový park otevřen za příznivých podmínek, za světla i za tmy.

Tip na období: celoročně, otevřeno od 13h do 18h úterý-sobota.
Vzdálenost z Hnízdečka: 1,5 km
Odkaz na webové stránky:zde

 

Zámek Ksiąz

ksiaz670d

Pokud je venku ošklivo a máte chuť se vydat na delší výlet, určitě zkuste polský zámek Ksiąz. Tenhle zámek se měl nejspíš stát hlavním Hitlerovým sídlem. Oblíbil si ho i říšský vůdce SS Himmler a nacisté se v něm prý chystali instalovat Jantarovou komnatu. Zámek Ksiąz se právem nazývá perlou Dolního Slezska. Leží na okraji Walbrzychu, průmyslového města s uhelnými doly.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 58 km
Odkaz na webové stránky:zde

Jelenia Góra

rynek670dPokud vás láká polská strana hranic, doporučujeme navštívit historické
městečko Jelenia Góra, které leží kousek za státní hranicí. Toto starobylé malebné místo ze všech stran obkličují horské masivy a to dodává místu útulnou atmosféru. V průběhu celého roku zde probíhá řada festivalů a trhů. Součástí města jsou také nejstarší polské lázně s řadou minerálních pramenů.
Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 47 km
Odkaz na webové stránky: zde

Auto-moto museum Nová Paka

auta670d

Patříte-li mezi milovníky motorové historie, toto museum nesmíte minout. Návštěvníci muzea mohou shlédnout historické automobily, motocykly a jiné exponáty z let 1870 – 2005.  Zajímavou částí muzea je expozice věnovaná automobilovému a motocyklovému závodníkovi, původnímu majiteli objektu a zakladateli motoristického sportu na Novopacku Antonínu Vitvarovi.

Tip na období: celoročně, pondělí – pátek  7:00-17:00; sobota 8:00-12:00
Vzdálenost z Hnízdečka: 36 km
Odkaz na webové stránky: zde

Paintball

paintball-01670d

Hráli jste už někdy paintball? Máte-li chuť zažít bojovou atmosféru a na pár hodin si hrát na vojáky, vyzkoušejte paitballový areál v Horním Maršově.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 5 km
Odkaz na webové stránky:zde

 

Turistika

turistika670d

Krkonoše jsou ideální nejen v zimní sezóně, ale nabízejí neopakovatelné turistické zážitky. Za Hnízdečkem začínají první turistické trasy. Pěší turistika v Krkonoších se může pochlubit dlouholetou tradicí. První značená turistická cesta je známa již od 19. století (1890). V Krkonoších je téměř 1000 kilometrů značených cest, které jsou vyznačeny v turistických mapách. Svojí rozmanitostí uspokojí náročné i rekreační turisty.

Tip na období: letní sezóna
Vzdálenost z Hnízdečka: první turistické trasy začínají přímo za apartmánem
Odkaz na webové stránky:zde

Bobová dráha

bobvky670dV Peci pod Sněžkou  se nachází Relaxpark a jeho největší atrakcí je horská bobová dráha. Ta je výjimečná svou atypickou tratí vystavěnou po úbočí strmého svahu nabízející množství zatáček a speciálních okruhů vedoucích v některých místech až 8m nad zemí s 90ti metrovým převýšením.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: 10 km
Odkaz na webové stránky: zde

 

Bazény, sport, fitness, wellness

bazen670d

Protáhnout se můžete nejen venku, ale je možné navštívit i některý ze sportovních areálů. Bazény pro veřejnost najdete jednak v Janských lázních, kde je bazén zásobován termální vodou z léčivých pramenů Janova a Černého. Další součástí bazénu jsou různé vodní atrakce jako vodní clona, protiproud, masážní a perličková lůžka a dvě perličkové lázně, z nichž jedna má teplotu 32oC. Cena termálního bazénu je 250,-Kč/hod.

Další bazén se nachází ve sportovním areálu v Trutnově. Zde za 50,- Kč/2 hod můžete protáhnout svaly zmožené lyžováním.

Tip na období: celoročně
Vzdálenost z Hnízdečka: Janské Lázně 2 km, Trutnov 10 km, Špindlerův mlýn 25 km
Odkaz na webové stránky: termální bazén,trutnovský bazén, aquapark Špindl

Důlní kovárna v Obřím dole

kovarna3670dPrvní zmínky o hornické činnosti v Obřím dole v Krkonoších jsou z roku 1456. Neznámý Benátčan zde popisuje svoji osmidenní dobrodružnou cestu z Vrchlabí do Obřího dolu pod Sněžkou, kde údajně nalezl kostry lidí, ametysty, smaragdy a zlato jako pozůstatek po starém dolování. Dnes tam už kostry lidí ani drahé kameny nenajdete, ale máte mo
žnost spatřit nejen zhruba 250 metrů unikátních vydobytých prostor v masivu Sněžky, ale ozkoušet si na vlastní kůži práci středověkých havířů a zhlédnout funkční repliky historického důlního zařízení.

Tip na období: červenec – srpen, ve čtvrtek, v pátek, sobotu a v neděli
Vzdálenost z Hnízdečka: 10 km
Odkaz na webové stránky:zde

 

Babiččino údolí

babiccino_udoli670d

Babiččino údolí se nachází v Ratibořicích u České Skalice. V údolí nalezneme mnoho přírodních krás i památek
nerozlučně svázaných s dílem „Babička“ od Boženy Němcové. Například Ratibořický zámek, Panský hostinec, pomník babičky, Rudrův mlýn, vodní mandl, Staré bělidlo, Rýzmburský altán, Viktorčin splav či hospodářský dvůr zámku, kde bydleli Panklovi.

Babiččino údolí bylo vyhlášeno Státní přírodní rezervací v roce 1952. Název však pochází již z roku 1878,kdy jej tak nazval, lékař a spisovatel ze Smiřic, Otakar Jedlička. Má dnes rozlohu 780 ha.

Tip: cyklovýlet ze Rtyně v Podkrkonoší Babiččiným údolím dále směrem na Nové Město nad Metují (překrásné centrum) a z něj údolím Pekla cyklostezkou do Náchoda a zpátky do Rtyně. Vhodné i pro rekreační cyklisty.

Tip na období: červen – září
Vzdálenost z Hnízdečka: 29 km
Odkaz na webové stránky: zde

 

Vojenská historická tvrz Stachelberg

Jen několik kilometrů od Trutnova poblstachelberg670díž silnice do Žacléře nad obcí Babí se zvedá dělostřelecká pevnost Stachelberg. Její stavba byla zahájena v říjnu 1937, ale jejímu úplnému dokončení zabránily události spojené s mnichovskou dohodou a zánikem Československa v roce 1938.

Stachelberg zaujme návštěvníky svou vojensko-historickou expozicí, vybavenou modely pěchotních zbraní, pevnostního zařízení, plány, fotodokumenty a plastickým stolem zachycujícím pevnost po dostavbě. Pro návštěvníky je zpřístupněna i část podzemí se spletí skladišť, kasáren a komunikačních chodeb. Nedaleko Trutnova, v blízkosti vesničky Libeč, lze navštívit ještě jeden objekt pevnostního opevnění z let 1935 – 38, a to pěchotní srub T-S 63.

Tip na období: červenec – srpen prohlídky denně, mimo prázdniny jen so+ne a svátky
Vzdálenost z Hnízdečka: 10 km
Odkaz na webové stránky:zde

Copyright - 2020 All rights reserved.